ZESPOŁY

Zespół Solistów Filharmonii Uniwersyteckiej
 powstał na bazie Zespołu „Ricordanza”, założonego w 2000 roku przez Victora Kuznetsova, wybitnego skrzypka i pedagoga. Skupia najlepszych wrocławskich muzyków, grających na mistrzowskich instrumentach z XVIII i XIX wieku. Artyści łączą grę solową i zespołową, jednocześnie eksponując swoje indywidualne umiejętności oraz tworząc unikalne brzmienie jako kameralna orkiestra. Zespół wykonuje repertuar od baroku włoskiego i niemieckiego po dzieła współczesne. Koncertowali w wielu krajach europejskich, uczestniczyli w renomowanych festiwalach oraz występowali w słynnych salach koncertowych, w tym w Filharmonii Berlińskiej. Za płytę z muzyką J. Zeidlera Zespół otrzymał prestiżową nagrodę Fryderyk.
Virtuosi Belcanto
Katazhyna Czekanowska
 śpiewaczka operowa z Tarnopola – mezzosopranistka. W 2005 r. ukończyła Eksperymentalną Szkołę Artystyczną w Tarnopolu, następnie (2005–2009) studia licencjackie (wokal). W latach 2010–2012 studiowała muzykologię i dyrygenturę chóralną na Uniwersytecie Pedagogicznym im. W. Hnatiuka w Tarnopolu. W latach 2005–2013 pracowała jako solistka w domu kultury Kolejowy Tarnopol, jednocześnie (2011–2013) jako solistka Galickiej Orkiestry Kameralnej. Od 2013 r. mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła zespół muzyki ludowej Śpiewogra oraz współorganizowała chór Psalterion przy kościele greckokatolickim. Jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych, m.in. Grand Prix im. S Kruszelnickiej (Tarnopol, 2008, 2009).
 Współorganizuje koncerty i festiwale pieśni ukraińskich. Jako aktorka brała udział we Wrocław
– Europejska Stolica Kultury 2016. Zwyciężczyni pierwszej nagrody w międzynarodowym konkursie w Cambridge 2023.
Natalia Akinina
 śpiewaczka operowa – mezzosopranistka. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Przez 15 lat była solistką i kierowniczką trupy operowej Narodowego Teatru Opery i Baletu w Mińsku. Została uznana za najlepszą mezzosopranistkę na Białorusi. Laureatka pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach w tym Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka”. Uczestniczka Międzynarodowego Festiwalu Tańca i Muzyki w Bangkoku, Internationales Brucknerfest w Linzu , Festiwalu Opera Nova w
Bydgoszczy. Jej występy odbywały się na scenach wiodących sal koncertowych Polski, Austrii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Niemiec, Czech,
Białorusi, Szwajcarii, Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii etc.
 Bogaty repertuar śpiewaczki obejmuje znane role operowe na mezzosopran, utwory kameralne
i kantatowo-oratorskie z różnych epok. We Wrocławiu Natalia prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną.
Valeryj Zadorożny
 śpiewak operowy – tenor. Absolwent Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Odessie. Pracował w chórze Narodowego Teatru Opery i Baletu w Odessie. Koncertował w wielu krajach Europy, w tym we Włoszech, Belgii, Holandii, Niemczech.
 Obecnie jest solistą chóru Opery Wrocławskiej.
Alba musica
Darya Yeliseyeva
 flecistka, laureatka licznych międzynarodowych konkursów. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w klasie fletu poprzecznego. Darya
studiowała także w Paryżu w Konserwatorium Regionalnym w Aubervilliers.
Odbyła staż w Międzynarodowej Akademii Letniej w Nicei u profesora Philippe Bernolda z Narodowego Konserwatorium Paryskiego. Przez pięć lat pracowała jako solistka Państwowej Filharmonii Białoruskiej. Zagrała ponad sto koncertów solowych. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową.
Yevheniia Zhukovytska
skrzypaczka, absolwentka Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie. Brała udział w wielu koncertach kameralnych oraz symfonicznych, w tym Narodowej Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Radio w Kijowie. Pracowała jako artystka Akademickiej Symfonicznej Orkiestry w Dnipro Philharmonic. Trasa jej  koncertów obejmuje wiele krajów, w tym Hiszpanię, Włochy, Chiny, Szwajcarię, Francję.
 Obecnie jest artystką orkiestry Opery Wrocławskiej.
Eduard Radzwilowicz
 wiolonczelista, laureat Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego im. J. Stankowycza w Kijowie. W czasie nauczania w Mińskim Państwowym College’u brał udział w koncertach Orkiestry Symfonicznej uczelni na terenie województwa Pomorskiego, wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Białoruskiej. W 2019 ukończył studia w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej na kursie wiolonczeli i dyrygentury. Brał udział w warsztatach prof. Kiryla Rodzina, Rektora Konserwatorium Petersburskiego prof. Aleksieja Wasiljewa, solistów Gdańskiego trio. Przez pięć lat pracował w Narodowej Akademickiej Koncertowej Orkiestrze Białorusi. W sezonie 2020-2021 był członkiem Mińskiego Kwartetu Smyczkowego.
 Obecnie jest artystą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Anastasia Bouria
 pianistka, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, w tym VIII Sztokholmskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego (2021). Ukończyła studia w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej (fortepian solo, kameralistyka, pedagogika). Przez 20 lat pracowała na Katedrze Instrumentów Smyczkowych i 2 lata na Katedrze Kameralistyki Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej. Studenci jej klasy wielokrotnie stawali się laureatami międzynarodowych konkursów. Autorka transkrypcji kameralno-instrumentalnych.
 Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną i koncertową. Jako performerka i prezenterka zrealizowała ponad 80 projektów.
Celloice
Hanna Błachuta
sopranistka, kształciła swój głos w kolebce operowych tradycji, we Włoszech.
 Ma za sobą wiele osiągnięć konkursowych oraz debiutanckie role takie jak Hrabina w Weselu Figara Mozarta w Barcelonie, czy też Amor z Orfeusza i Eurydyki Glucka na Letnich Festiwalach w Mediolanie i Pizie. Ukończyła studia z zakresu filologii polskiej oraz podyplomowe studia logopedii ogólnej na Uniwersytecie Wrocławskim. Posiada dyplom neurologopedy. Bierze udział
w licznych konferencjach i kursach doszkalających (z zakresu logopedii, emisji głosu, mioterapii, relaksacji). Studiowała na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Doskonaliła swoje umiejętności w ramach licznych kursów mistrzowskich. Współpracuje z wieloma wrocławskimi ośrodkami jako logopeda, trener głosu i wykładowca akademicki. W obszarze jej zainteresowań leży przede wszystkim komunikacja, a muzyka jest dla niej kolejną formą dialogu. Jako sopranistka kształciła swój głos także we Włoszech, stale rozwija swoje umiejętności ma kursach i warsztatach.
 Jest solistką i współzałożycielką duetu Celloice, a także prezesem Fundacji “Prosto do Ucha”.
Kinga Chudzikowska
 wiolonczelistka – koncertmistrz Barock Orchester Berlin, która cyklicznie występuje między innymi w Filharmonii Berlińskiej, solistka Filharmonii Częstochowskiej oraz Teatru Capitol we Wrocławiu. Ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną oraz Hochschule für Musik und Theater Hannover w klasie wiolonczeli. Doskonaliła swoje umiejętności na wiolonczelowych kursach mistrzowskich, kursach dyrygenckich oraz kursach mistrzowskich interpretacji muzyki kameralnej.
 Jest laureatką wielu konkursów polskich i międzynarodowych. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych między innymi: albumu „Musik kennt keine Grenzen” z muzyką Bernsteina, Natansona, Moszkowskiego i Verdiego dla DUX Recording Producers; album „Santo Subito” z kompozycjami Włodzimierza Szomańskiego na kwartet; album Musica Sacromontana ze Stabat Mater Józefa Zeidlera, który otrzymał nagrodę „Fryderyk”.
 Razem z Hanną Błachutą- sopran tworzą Celloice (duet), występując na scenach w całej Polsce i za granicą oraz na różnych festiwalach muzycznych, między innymi: Festival dei Punti Cardinali, Muzyka Epok i Young Euro Classic. Od lat zajmuje się aranżacją i komponowaniem dla Celloice i innych artystów. Artystka gra na instrumencie francuskim z XIX wieku.
Magdalena Blum
absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu Z. Rychlewskiej. Brała udział w kursach mistrzowskich w Dusznikach Zdroju i Wrocławiu w klasach H.Czerny –Stefańskiej, W. Obidowicza, T. Szebanowej, A. Orłowieckiego i Lee Kum-Singa. Jako „artist in residence” w Shattuck St. Mary’s School, doskonaliła swoje umiejętności u prof. De Wayne Wee w Northfield, MN, USA. Mimo ofert z USA, zdecydowała się na pracę na macierzystej uczelni we Wrocławiu.
 Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego (IV nagroda i nagroda specjalna). Koncertowała w Rosji (m. in. w Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium w St. Petersburgu), w USA (m.in. w Carnegie Hall) i wielu krajach europejskich. Występowała jako solistka i kameralistka na festiwalach m.in. w Wiedniu i Gaming (Chopin- Festiwal) oraz w Görlitz. Jako kameralistka i akompaniatorka pracowała
wielokrotnie przy kursach wokalnych i instrumentalnych w Warszawie, Karlovych Varach, Oslo, Tuluzie, we Wrocławiu (Wratislavia Cantans), w Dusznikach Zdroju, Nowym Sączu, Görlitz, Wiedniu (Hochschule für Musik), Radziejowicach i w Monaco.
 Kilkakrotnie wyróżniona nagrodą dla najlepszego pianisty – kameralisty kursów. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, jest współwykonawcą płyt: „Arie i Pieśni Mistrzów Włoskiego Bel Canta” (MCA; 2001), „Il Convegno” (DUX;
2004) i „Consortium Musicum” (JBRecords:2006), ”Witold Friemann” (KTM, 2009), „Fryderyk Chopin-Transcriptions” (Acte Prealable 2010), „Elegie” (Polskie Nagrania, 2012- nagrodzona Wrocławską Nagrodę Muzyczną za 2012r.). Współpracuje z Europa Chor Akademie w Görlitz.
 Jest profesorem, w latach 2008-2016 dwukrotnie została wybrana na stanowisko prorektora macierzystej uczelni, obecnie
pełni tę funkcję ponownie. Jest inicjatorką Polskiego Konkursu Duetów, od stycznia 2021 pełni również funkcję Kierownika Katedry.
Katarzyna Gemborys
wrocławska projektantka szkła artystycznego, której prace wystawiane i doceniane są w europejskich galeriach, w tym w Wenecji. Artystka jest związana z wrocławskim i wałbrzyskim środowiskiem akademickim.
 Urodzona we Wrocławiu Katarzyna Gemborys to artystka, specjalizująca się w sztuce szkła
artystycznego oraz biżuterii szklanej. Ukończyła studia na jednym z prestiżowych wydziałów sztuk pięknych, gdzie zdobyła tytuł doktora sztuki. Katarzyna słynie z niezwykłej kreatywności i umiejętności łączenia tradycyjnych
technik szklarskich z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jej prace charakteryzują się unikatowym stylem, w którym można zaobserwować silne nawiązania do natury, symboliki i emocji. W swojej karierze artystycznej uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej prace zdobyły uznanie wśród krytyków sztuki oraz kolekcjonerów.
 Od 2021 wraz z duetem Celloice (Hanna Błachuta i Kinga Chudzikowska) tworzy projekt mówiący o przenikaniu się sztuk.
Kaczorowska & Falana Duo
Katarzyna Kaczorowska
 pianistka i kameralistka. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Olgi Rusiny.
 Laureatka konkursu pianistycznego „Konzerteum” w greckim Markopoulo w 1995 r. Artystka umiejętnie łączy miłość do fortepianu z działalnością edukacyjną i aktywnością koncertową. W latach 1996- 2010 była nauczycielką fortepianu i akompaniamentu w Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz oraz w Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Od 2000 r. prowadzi klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami wielu prestiżowych konkursów w Polsce i na świecie. Od niemal trzydziestu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie kameralistyki.
 Współpracowała z wieloma utytułowanymi solistami, akompaniowała wybitnym skrzypkom m.in. Hannie Lachert-Segal (New York Philharmonic), Wiktorowi Kuzniecowowi i Robertowi Bacharze. Była także akompaniatorką podczas kursów mistrzowskich prof. Idy Haendel. Nagrała kilka płyt, m.in. „From The Shadow To The Light” z klarnecistą Janem Jakubem Bokunem,
„Ottorino Respighi” z Ewą Podleś, Michałem Nestorowiczem i Wrocławską Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum” dla firmy KOCH oraz ”Skrzypce w miniaturze”
ze skrzypkiem Marcinem Ostrowskim.
 W roku 2023 otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego na nagranie i wydanie płyty „Taneczne Potpourri” z utworami Moritza Moszkowskiego na cztery ręce z pianistką Katarzyna Falaną. Zagrała też koncerty rejestrowane przez Polskie Radio i Telewizję Polską.
Katarzyna Falana
 pianistka i kameralistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz studiów podyplomowych w klasie
kameralistyki prof. Janiny Baster. Od wielu lat łączy aktywność koncertową ze szkoleniem młodych adeptów fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.
 Wielokrotnie wyróżniana dyplomami dla pianisty-kameralisty na konkursach instrumentalnych i wokalnych. W latach 1993-1994 stypendystka Prezydenta Miasta Katowic. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i zagranicznych, m.in. Międzynarodowego
Konkursu Duetów Fortepianowych w Rzymie w 1997r. i półfinalistka Reding-Piette Piano Duo Competition w Neuchatel w Szwajcarii w 2001 r. Brała udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. H. Czerny-Stefańskiej i W. Obidowicza oraz w kursie duetów fortepianowych w Rostocku w klasie H. Petera i V. Stenzla (Niemcy) i B. Eden i A. Tamira (Izrael). Jako muzyk orkiestrowy od 2009 r. współpracuje z Filharmonią Wrocławską NFM, biorąc
udział w licznych koncertach symfonicznych oraz w festiwalach Wratislavia Cantans i Musica Polonica Nova. Zagrała pod batutą wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Ph. Herreweghe, J. Swensena, A. Boreyko, G. Chmury, S. Skrowaczewskiego i J. Kaspszyka. Koncertowała z orkiestrą w Europie i w Stanach Zjednoczonych.
 
 Artystki współpracują ze sobą od 2015 roku, wykonując muzykę fortepianową na cztery ręce.
Ricordanza String Quartet
 to formacja utworzona na bazie Wrocławskiego Zespołu Solistów „Ricordanza”, założonego w 1999 roku we Wrocławiu przez Viktora Kuznetsova. Doświadczeni artyści wykorzystują bogate doświadczenie solowe i kameralne. Kwartet tworzą: Viktor Kuznetsov – I skrzypce, Marcin Ostrowski – II skrzypce, Katarzyna Kozak – altówka i Kinga Chudzikowska – wiolonczela. Od 2020 roku
zagrali już wiele koncertów, prezentując repertuar od klasycyzmu do współczesności.
 Muzycy kwartetu dysponują unikatowym instrumentarium, grając na włoskich i francuskich instrumentach z XVIII wieku.
Diverso String Quartet
 to polski kwartet smyczkowy, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki polskiej XX i XXI wieku. Zespół składa się z koncertmistrzów i solistów polskich orkiestr symfonicznych. Kwartet debiutował w 2013. Zespół szkolił się na prestiżowych uczelniach zagranicznych – Royal Northern College of Music w Manchesterze i Universitaet der Kuenste w Berlinie. Stypendyści Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz berlińskiej Fundacji Yehudi Menuhina.
 Nagradzani na międzynarodowych konkursach kameralnych, w tym na III Międzynarodowy Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie. Koncertowali na festiwalach w Polsce, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii i na Malcie. W 2017 roku wystąpili w legendarnym berlińskim Konzerthausie. Kwartet dokonywał prawykonań oraz nagrań utworów współczesnych i zapomnianych dzieł polskich kompozytorów.